۳ ابتکار جالب برای از بین بردن لکه رنگ از روی فرش

از بین بردن لکه رنگ از روی تشک | پاک کردن لکه گواش، آبرنگ، رنگ روغنی

از بین بردن لکه رنگ از روی تشک | پاک کردن لکه گواش، آبرنگ، رنگ روغنی

عضو رسمی اتحادیه کد 106

قالیشویی امیدان در تهران

 ۳ ابتکار جالب برای از بین بردن لکه رنگ از روی فرش

جمعه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰  ۰ نظر   ۶۱۷ بازدید

تمیز نگهداشتن فرش زیر پایمان کار دشواری است. آلودگی های زیادی روی فرش جمع می شود که اغلب با جارو کردن و شستشوی سالیانه فرش به سادگی از بین می رود. اما گاهی انواع لکه های روغن، آبمیوه، قهوه و حتی رنگ روی الیاف فرش جا خوش می کنند که پاک کردنشان چندان هم ساده نیست. از بین بردن لکه رنگ از روی فرش دشوارتر از بقیه لکه هاست. انواع رنگ روغن، رنگ پلاستیک ساختمانی، رنگ گواش و … می تواند قالیچه های نفیس را کثیف کند. برای پاک کردن لکه های رنگ خدمات قالیشویی و لکه بری فرش بهترین راهکار است ولی اگر لکه تازه ایجاد شده، هنوز راه نجاتی برای تمیز کردن فرش در منزل هست. با پین ورک راه های ساده پاک کردن لکه ها را تجربه کنید. البته ما در مقاله ای کامل به اصول و نکات شستشوی فرش و موکت پرداخته ایم که پیشنهاد می‌کنم آن را از دست ندهید.

از بین بردن لکه رنگ از روی فرش با کف صابون

برای تمیز کردن لکه گواش به مقداری صابون رنده شده و آب سرد نیاز دارید. اگر لکه به تازگی ایجاد شده و هنوز خیس است، احتمال از بین بردن لکه رنگ از روی فرش بسیار زیاد است. اما اگر لکه گواش روی فرش خشک شده، باید ابتدا آن را با آب ولرم مرطوب کنید. سپس صابون ها را در آب حل کنید و خوب بهم بزنید تا کف کند. برای پاک کردن لکه رنگ از روی فرش فقط به کف صابون نیاز خواهید داشت. کف را روی لکه ها بریزید و با مسواک یا تکه ای اسفنج روی آن بکشید تا کاملا پاک شود. سپس فرش را آب کشی نمایید.

از بین بردن لکه رنگ از روی فرش

همه افرادی که به نقاشی با رنگ روغن علاقه دارند به خوبی می دانند که رنگ روغن با آب تمیز نمی شود. اما اگر به تازگی مقداری رنگ روغن روی فرش لکه ایجاد کرده ، می توانید فورا از شر آن راحت شوید. برای از بین بردن لکه رنگ از روی فرش ابتدا با دستمال کاغذی و با دقت تا حد ممکن رنگ روغن را از روی فرش تمیز کنید. بسیار مراقب باشید که لکه را روی قسمت های تمیز فرش پخش نکنید. پس از اینکه تا حد ممکن لکه را پاک کردید، روی یک دستمال تمیز چند قطره تینر بریزد و با حرکات ضربه ای رنگ را از روی فرش پاک کنید و فرش را بلافاصله با آب و شوینده تمیز کنید. اگر پس از خشک شدن فرش، هنوز از آن بوی تینر حس می کنید، روی آن جوش شیرین بپاشید و پس از چند ساعت جارو بکشید.

از بین بردن لکه رنگ از روی فرش

حلال رنگ اکرلیک آب است و تا زمانی که خیس است می توان آن را با آب تمیز یا محو کرد اما به محض خشک شدن رنگ، آب روی آن اثری نخواهد داشت. بنابراین برای از بین بردن لکه رنگ از روی فرش تا زمانی که خیس است اقدام کنید. ابتدا از یک پارچه مرطوب استفاده کرده و تا حد ممکن لکه را تمیز کنید. سپس در یک پیمانه آب حدود یک قاشق ماده شوینده بریزید و به تمیز کردن لکه ادامه دهید. در این مرحله لکه باید بسیار کمرنگ شده یا از بین رفته باشد. در صورتی که هنوز آثار لکه رنگ آکریلیک روی فرش دیده می شود، روی یک دستمال سفید چند قطره استون بریزید و روی لکه ضربه بزنید تا کاملا تمیز شود. سپس فورا فرش را با آب بشویید. زیرا استون می تواند به رنگ فرش صدمه بزند.

برای از بین بردن لکه رنگ از روی فرش چه راه های دیگری را می شناسید؟

دیدگاه خود را بیان کنید
Code Image